خانه / پزشکی سلامت / شناسایی زود هنگام آزایمر با تلاش محققان کشورمان

شناسایی زود هنگام آزایمر با تلاش محققان کشورمان

 

محمد خلج کندری مجری طرح شناسایی زودهنگام آلزایمر اظهار کرد: هدف اصلی از این پروژه ارزیابی پتانسیل RNAهای بلند غیرکدکننده دخیل در آلزایمر به عنوان نشانگرهای زیستی پلاسمایی-خونی در بیماری آلزایمر است تا بتوان با آشکارسازی تغییرات مقدار آنها در خون برای تشخیص زود هنگام بیماری از آن بهره برد.

به گفته وی، با توجه به اینکه تغییرات در بیان ژنها در مغز حدود ۲۰ سال قبل از بروز علائم بیماری شروع می شود بنابراین می توان آن تغییرات را قبل از بروز بیماری شناسایی کرد البته به شرطی که RNAهای مورد بحث از سلولهای مغزی آزاد شده و به حد کافی در خون وجود داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه تحقیقاتی به این شکل در مورد آلزایمر در دنیا انجام نشده است، عنوان کرد: تحقیقات مشابهی در مورد سرطان وجود دارد و با توجه به این موضوع اساس این طرح طراحی شد. چون تحقیقات اخیر نشان می دهند که سلولها ذراتی به نام اگزوزوم از خود به مایعات بین سلولی و نهایتا خون آزاد می کنند که حاوی مولکولهای زیستی نماینده تغییرات اتفاق افتاده در بافت و سلول منشاء هستند.

وی افزود: اتمام این طرح در صورت موفقیت به شناسایی زود هنگام بیماری در افراد مستعد کمک زیادی می کند تا با بررسی پلاسمای افراد و دادن آگاهی های لازم مانع بیماری یا تاخیر در ایجاد آن شد.

خلج کندری ادامه داد: در حال حاضر درمان های موجود برای این بیماری کارساز نیستند و دارویی که تجویز می شود روند از بین رفتن سلول ها را کند یا در مقطعی حافظه را تقویت می کند زیرا وقتی علائم بیماری ظاهر می شود تغییرات زیادی در مغز بر اثر بیماری ایجاد شده که تقریبا غیر قابل بازگشت هستند.

عضو هیات علمی دانشگاه تبریز با اشاره به اینکه علت اصلی بروز بیماری هنوز مشخص نیست گفت: از نظر پاتولوژی برای محققان این بیماری شناخته شده است. محققان در دنیا چند دهه است که در حال تحقیق روی بیماری هستند و کشفیات زیادی نیز در این زمینه شده اما چون آلزایمر بیماری پیچیده ای است هنوز درمان قطعی برای آن پیدا نشده است.

وی بیان کرد: بیماری آلزایمر در دو دسته زود هنگام و دیر هنگام قرار می گیرد، مبتلایان به نوع زود هنگام افرادی هستند که دچار جهش در ژن های اصلی شده اند و در سنین زیر ۴۵ سال مبتلا می شوند البته درصد کمی و کمتر از ۵ درصد از بیماران شامل این گروه هستند. مبتلایان دیرهنگام نیز در سنین بالای ۶۵ علائم بیماری را نشان می دهند.

درباره ی admin

همچنین ببینید

راههای مراقبت از خود در فصل پاییز

بخوانید تا سالم بمانید  راههای مراقبت از خود در فصل پاییز پیشگیری از سرما خوردگی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *