خانه / پزشکی سلامت / جراحی زیبایی بینی 

جراحی زیبایی بینی 

گروه پزشکی و سلامت پایگاه خبری تحلیلی امید فارس: به دلیل افزایش رو به رشد آمار جراحی زیبایی بینی در کشور در این مقاله سعی کردیم شما را با انواع جراحی زیبایی بینی، ویژی های و خطرات آن آشنا کینم.

 

جراحی زیبایی بینی ; عمل جراحی‌ای است که معمولاً توسط یک جراح گوش‌ و گلو و بینی، جراح فک و صورت، یا جراح پلاستیک به منظور بهبود کارایی (جراحی ترمیمی) یا نمای (جراحی زیبایی) بینی انسان انجام می‌شود. جراحی بینی را می‌توان به‌منظور برآوردن اهداف زیبایی یا اهداف ترمیمی به‌منظور اصلاح آسیب‌ها، نقص مادرزادی یا مشکلات تنفسی اعمال کرد. جراحی بینی می‌تواند با دیگر عمل‌های جراحی مانند جراحى زیبایى پلک یا بزرگ‌کردن چانه به‌منظور بهبود نتایج زیبایی ترکیب شود.

چند ویژگی مهم در رینوپلاستی (جراحی پلاستیک بینی) مدرن

 • جراحی زیبایی بینی با حفظ عملکرد تنفسی همراه می‌باشد، بدین معنی که نه تنها تنفس بیمار پس از جراحی دچار مشکل نمی‌شود، بلکه در صورت وجود مشکل تنفسی، بهبودی تنفس نیز حاصل می‌گردد.
 • عدم نیاز به قرار دادن تامپون بینی که در اکثر موارد با گرفتگی کامل بینی و خشکی دهان و نیز درد شدید هنگام خارج کردن آن همراه است.
 • بینی متناسب با سایر اجزای صورت و کاملاً طبیعی جراحی می‌شود و ظاهر بینی عمل شده را ندارد.
 • مقدار کبودی و تورم به حداقل رسیده لذا، بیمار سریع تر فعالیت‌های اجتماعی خود را از سر می‌گیرد.
 • در جراحی زیبائی بینی که برای بهبود شکل ظاهری بینی انجام می‌شود، بخش‌های خاصی از بینی (استخوان و غضروف) تغییر داده می‌شوند تا هماهنگی بیشتری با سایر اجزای صورت برقرار گردد. برای این کار می‌توان از برش‌های جراحی بسیار کوچکی در داخل بینی استفاده کرد (رینوپلاستی بسته) و یا اینکه علاوه بر برش‌های فوق از برش کوچکی در دیواره بین سوراخ‌های بینی استفاده کرد (رینوپلاستی باز).
 • امروزه علم جراحی پلاستیک بینی دستخوش تحولی شگرف شده است به نحوی که رینو پلاستی تقویتی در حال از رده خارج کردن رینو پلاستی سنتی است در رینو پلاستی تقویتی عمل جراحی فقط محدود به کوچک کردن بینی نیست بلکه در این روش جراح ضمن اینکه قسمت هایی از بینی را برداشته و کوچک می کند ممکن است قسمتی های دیگری را تقویت کند تا نتیجه نهایی دماغی باشد که در حالیکه زیبا شده اما به عملکرد اصلی آن که همان تنفس است آسیبی وارد نشده باشد روشن است که چنین دماغی دیگر خیلی کوچک و سربالا نیست و نمای بینی ای که به طور افراطی عمل شده را نخواهد داشت.

توربینوپلاستی

توربینوپلاستی به نوعی از عمل بینی گفته می‌شود که طی آن سعی می‌شود استخوان توربینه تحتانی با حفظ حداکثری مخاط کوچک یا برداشته شود و البته بعضی اوقات مقداری از مخاط نیز برداشته می‌شود. روش‌های مختلفی برای انجام توربینوپلاستی در صد سال اخیر پیشنهاد شده است مانند برداشتن زیر مخاطی کورنه تحتانی، به کنار زدن کورنه تحتانی، و سایر روشها که هر کدام مزایا و یا معایبی دارند؛ ولی هنوز یک روش قطعی برای توربینه بینی در جراحی بینی وجود ندارد. توربینیت بزرگ تحتانی منجر به تنگ شدن دریچه داخلی می‌شود و لذا گرفتگی بینی را ایجاد می‌کند.

خطرات

تقریباً همیشه بعد از عمل کبودی و تورم موقت در صورت بوجود می‌آید، سایر خطرات رینوپلاستی عبارت اند از:

 1. خونریزی
 2. سوراخ یا زخم در تیغه بینی (دیواره‌ای که دو سوراخ بینی را از هم جدا می‌کند)
 3. مشکلات پوستی (نکروز پوستی) و حساسیت پوست در اثر چسب‌های روی بینی
 4. عفونت
 5. انسدادبینی

انسداد تنفسی بعد از عمل بینی به دلایل زیر میتواند اتفاق بیفتد: ۱-اصلاح نکردن انسدادهایی نسبی و حتی کوچکی که از قبل از عمل وجود داشته اند ۲- تورم مخاط داخل بینی بدلایلی که حتی ربطی هم به عمل جراحی ندارد مثل حساسیت بینی ۳- چسبندگی بینی که میتواند ناشی از دستکاری بیش از حد داخل بینی به هنگام عمل جراحی باشد ۴- تنگ کردن بیش از اندازه سوراخهای و فضای داخل بینی ۵- برداشتن بیش از اندازه غضروفهای تیپ بینی که ساپورت کننده راه هوایی هستند

 

آمار جراحی بینی در ایران

شایع‌ترین عمل زیبایی در ایران جراحی بینی است و بر همین اساس ایران رتبه اول جهان را در این زمینه دارد. یکی از دلایل اصلی شیوع جراحی زیبایی بینی، آناتومی بینی نژاد ایرانی‌ها است که با کشورهای اروپایی تفاوت دارد؛ به همین دلیل ایرانی‌ها بیشتر از سایر کشورها متقاضی انجام جراحی زیبایی بینی هستند. دکتر ابراهیم رزم پا رئیس پنجمین کنگره بین‌المللی انجمن راینولوژی ایران در این زمینه اعتقاد دارد شکل آناتومی خاص بینی ایرانی‌ها، بالا بودن کیفیت اعمال جراحی زیبایی، سطح بالای دانش پزشکان و جراحان این رشته و هزینه پایین جراحی نسبت به سایر کشورها از مهمترین دلایل این امر است.

 

انواع روش های جراحی بینی

جراحی بینی یکی از متداول نرین نوع جراحی ها است که هر ساله عده بسیاری برای این نوع جراحی به مطب زیبایی می روند. جراحی بینی معمولا به دورش جراحی بینی باز و جراحی بیینی بسته انجام می شود. تفاوت این دو روش در نحوه ایجاد برش برروی بینی می باشد. در جراحی به روش باز ازآنجایی که برش در زیر تیغه بینی ایجاد می شود پوست بینی به طور کلی از بینی جدا شده و جراح می تواند با دید وسیعتری تغییرات را برروی ساختمان بیمی ایجاد کند. اگر می خواهید جراحی بینی موفقی داشته باشید بهتر است جراح مورد اعتمادی انتخاب کنید.

انتهای پیام/*

همه چیز در مورد جراحی زیبایی بینی را در سایت امید فارس بخوانید.

درباره ی admin

همچنین ببینید

بازی های اکشن,نابودی مغز

بازی های اکشن به ماده خاکستری مغز آسیب می زنند

بازی های اکشن به ماده خاکستری مغز آسیب می زنند، در ادامه نتایج مطالعات را …

یک دیدگاه

 1. منم موخوام عمل کنم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *