خانه / اخبار شهرستان ها / فارس / اخبار شهرستان پاسارگاد / آغاز فصل جدید کاوش و مرمت در پاسارگاد

آغاز فصل جدید کاوش و مرمت در پاسارگاد

مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد از تمدید تفاهم‌نامه همکاری ایران و ایتالیا برای آغاز فصل جدید کاوش و مرمت در پاسارگاد خبر داد.به گزارش شیراز۱۴۰۰ به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، مرکز فارس، حمید فدایی گفت: تفاهم نامه همکاری هیات ایتالیایی برای مرمت و کاوش پاسارگاد تا پایان سال گذشته منعقد شده بود .
وی با بیان اینکه با تمدید تفاهم‌نامه ، فصل جدید مرمت نیمه دوم امسال آغاز می‌شود، افزود: در حال حاضر عملیات مرمت و حفاظت در سایت پاسارگاد با تمرکز بر کاخ اختصاصی و آبراهه‌های باغ شاهی در حال انجام است.
فدایی گفت : عملیات پاک‌سازی سنگ‌ها در کاخ اختصاصی در حال انجام است و مرمت آبراهه‌ها نیز که از فصل گذشته آغاز شده، همچنان ادامه دارد.
وی با بیان اینکه طول این آبراهه‌ها هزار و ۱۰۰ متر است، بیان کرد: این آبراهه‌ها شواهدی بر وجود پردیس بوده که قسمتی از آن در معرض دید بازدیدکنندگان قرار دارد و جنس آن از ماسه و سنگ است.
مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد با بیان اینکه حفظ کالبد فیزیکی این آبراهه‌ها برای ثبت پردیس حائز اهمیت است، گفت : در دهه‌های قبل بخش اعظمی از این آبراهه‌ها کاوش شده که نیازمند مرمت و حفاظت جدی است و در فصل جدید با هدف ساماندهی آن‌ها پاکسازی و مرمت می‌شوند.
فدایی از همکاری استادکارهای سنتی مرمت تخت جمشید برای مرمت آبراهه‌های پاسارگاد خبر داد و گفت: مرمت فیزیکی و کالبد آن‌ها و ترمیم قطعات شکسته شده بخشی از اقداماتی است که انجام می‌شود.

درباره ی admin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *