خانه / بین الملل / آشفته‌ترین دولت تاریخ آمریکا

آشفته‌ترین دولت تاریخ آمریکا

 بین الملل

آشفته‌ترین دولت تاریخ آمریکا ترامپ، یکی پس از دیگری کارکنانش را برکنار می‌کند؛

آشفته‌ترین دولت تاریخ آمریکا

گروه بین الملل پایگاه خبری تحلیلی امید فارس: تاکنون در هیچ دولتی سابقه نداشته است کاخ سفید این‌قدر آشفته باشد. این حجم از برکناری و استعفا درحالی‌که تنها ۶ ماه از آغاز به کار دولت جدید گذشته، در تاریخ آمریکا بی‌سابقه بوده است. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری جنجالی آمریکا، روز پنجشنبه درک هاروی، مشاور ارشد خود در امور خاورمیانه را برکنار کرد، درحالی‌که گفته می‌شد وی یکی از نزدیکان و از مشاوران اصلی او در امور خاورمیانه بوده است.

 

به گزارش اسپوتنیک‌نیوز روسیه، وی تجربه زیادی در حوزه خاورمیانه داشت و یکی از افراد کلیدی در طرح ترامپ برای بررسی سیاست‌های آمریکا درمورد ایران، سوریه و عراق بود. هاروی تا پیش‌ازاین در سیاست‌های افراطی دولت آمریکا در مسائل مختلف خاورمیانه نقشی محوری داشت. وی که عضو شورای امنیت ملی آمریکا نیز بود، عمدتا مواضع تندی علیه ایران اتخاذ می‌کرد.

 

برخی منابع می‌نویسند که برکناری وی به‌دلیل درگیری‌های داخلی و نظرات متضارب دیگر اعضا نسبت به مسائل سیاست خارجی بوده است. بسیاری می‌گویند استیو بنن، مشاور نزدیک ترامپ و از افراد بسیار بانفوذ در کاخ سفید در برکناری وی نقش داشته است. بنن از افرادی است که ترامپ بسیار تحت‌تأثیر افکار او قرار دارد و بسیاری از سیاست‌های ترامپ درباره مسائل مختلف به‌ویژه در زمینه سیاست خارجی با توصیه‌های او اتخاذ می‌شود.

 

هاروی کسی بود که به ترامپ حمله موشکی به سوریه، به بهانه استفاده حکومت بشار اسد از سلاح شیمیایی را پیشنهاد داد. وی به ترامپ توصیه کرده بود بدون توجه به اینکه واقعا بشار اسد از سلاح شیمیایی استفاده کرده است یا نه، حمله موشکی را انجام دهد. به اعتقاد وی این کار می‌توانست پیام قاطعی به ایران و روسیه بدهد؛ مبنی‌بر اینکه آمریکا در سوریه حضور دارد.

 

به فاصله یک روز بعد از برکناری هاروی، دونالد ترامپ در حساب توئیتر خود و برخلاف روال معمول و روند اداری، وزیر امنیت داخلی را جایگزین رئیس دفتر کاخ سفید کرد. به گزارش خبرگزاری رویترز، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا این خبر را در پیامی توئیتری اعلام کرد و نگفت که آیا راینس پریبس، رئیس دفتر کاخ سفید اخراج شده یا استعفا داده است اما این رئیس سابق کمیته ملی جمهوری‌خواهان در پیامی به یاهو‌نیوز گفت که او پنجشنبه گذشته استعفای خود را تقدیم ترامپ کرده بود.

 

ترامپ در توئیتر خود نوشت: «خوشنودم که به اطلاع شما برسانم که ژنرال، وزیر جان کلی (وزیر امنیت داخلی آمریکا) را به‌عنوان رئیس دفتر کاخ سفید معرفی کردم. او یک آمریکایی فوق‌العاده است… .» ترامپ سپس به فاصله کوتاهی در پیام دیگری نوشت: «او یک رهبر فوق‌العاده است. جان همچنین عملکرد ویژه‌ای در وزارت امنیت داخلی داشت. او جزء ستاره‌های اصلی دولت من است.» راینس پریبس در پاسخ به این سؤال که آیا از تغییر و تحولات ترامپ پیش از اعلام آن مطلع بوده است، گفت: «بله ما صحبت کردیم. من به صورت خصوصی پنجشنبه استعفا کردم.»

 

در همین حال سارا هاکبی سندرز، سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد: دو طرف حدود دو هفته پیش درباره این تغییر صحبت کرده بودند. او به طور شفاف به این سؤال پاسخ نداد که آیا پریبس استعفا کرده یا برکنار شده است.

 

راینس پریبس هرگز خود را به صورت یک رئیس دفتر کاخ سفید نشان نداد. او هرگز به دسترسی به رئیس‌جمهوری آمریکا کنترل نداشت، زمان ترامپ را مدیریت نمی‌کرد و قدرت او برای استخدام و اخراج همواره زیر سؤال بود. مشاوران ترامپ هم می‌گویند که رئیس‌جمهوری آمریکا هنوز پریبس را نبخشیده بود زیرا او در رقابت‌های انتخاباتی سال ۲۰۱۶ و زمانی که ویدئویی از سخنان جنسی رکیک ترامپ منتشر شد، به او پیشنهاد داده بود تا از انتخابات کنار بکشد.

 

با گذشت تنها ۶ ماه از روی‌کارآمدن ترامپ، این رئیس‌جمهوری جنجالی آمریکا کلکسیونی از برکناری‌ها و استعفاها را در کارنامه خود دارد. حدود یک هفته قبل از این، وی شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید را از کار برکنار کرده بود، درحالی‌که گفته می‌شد استعفای وی به‌دلیل اختلافاتش با دونالد ترامپ بوده است.

 

مایکل فلین، مشاور سابق امنیت ملی که به اتهام تماس با روس‌ها در ایام انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا مجبور به استعفا از سمتش شد و اکنون در مظان اتهام دریافت ۳۰ هزار دلار پول در ازای دادن اطلاعات علیه هیلاری کلینتون به روس‌هاست، مایک دوبکه، مدیر ارتباطات کاخ سفید، کیتی والش، معاون رئیس دفتر کاخ سفید، مک فارلند و معاون مشاور امنیت ملی، همگی کسانی هستند در فاصله همین ۶ ماه از سمت‌های خود استعفا کرده‌اند.

 

این درحالی است که رفتارهای ترامپ در برابر جف سشنز، دادستان کل آمریکا که همزمان وزیر دادگستری آمریکا نیز هست، سبب شده که بسیاری در انتظار استعفای او نیز باشند. جف سشنز که تا چندی پیش از متحدان سرسخت ترامپ بود، اکنون از سوی وی متهم شده است که در پرونده دخالت روسیه در انتخابات آمریکا ضعیف عمل کرده و ترامپ معتقد است که او نتوانسته به اندازه کافی از او و خانواده و اطرافیانش دفاع کند تا پرونده جنجالی دخالت روسیه در انتخابات آمریکا خاتمه یابد.

 

طبیعتا تمامی این انتقادها توئیتری است و کسی نمی‌داند در درون اتاق بیضی‌شکل رئیس‌جمهوری آمریکا آیا لحن‌هایی به این تندی علیه سشنز استفاده می‌شود یا خیر؟ سشنز اتهامات ترامپ را رد کرده و گفته است با قدرت به کار خود ادامه می‌دهد اما اجازه نمی‌دهد کسی اقتدار دستگاه قضایی را خدشه‌دار کند و از آن به سود خود بهره ببرد. گفته می‌شود در اینجا نیز رد پای جرد کوشنر، داماد ترامپ و استیو بنن مشاهده می‌شود.

 

این درحالی است که منابع خبری می‌گویند که رکس تیلرسون، وزیر امورخارجه و جیمز متیس، وزیر دفاع نیز به استعفا می‌اندیشند. اگرچه وزارت امورخارجه آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد که تیلرسون قصد کناره‌گیری ندارد اما درعین‌حال تأیید کرد که وی این روزها بسیار خسته است. روزنامه نیویورک‌تایمز نوشت که تیلرسون به اطرافیانش گفته از این وضعیت بسیار خسته شده و تاکنون سابقه نداشته است که در کاری این‌قدر خسته شود. او از اینکه ترامپ از توئیتر به جای دستگاه سیاست خارجی برای اعلام مواضعش استفاده می‌کند و برای این کار با هیچ‌کس مشورت نمی‌کند، به‌شدت عصبانی است؛ احساسی که جیمز متیس نیز دارد.

 

او نیز از اینکه ترامپ توئیتر را به ابزاری برای حمله به مخالفانش و هر آن کس که با او اختلاف دارد، تبدیل کرده و در این رابطه با هیچ‌کس مشورت نمی‌کند به‌شدت عصبانی است و حتی هشدار داده که اگر رئیس‌جمهوری آمریکا بخواهد به همین شیوه ادامه دهد، او نیز ناگزیر خواهد شد از سمت خود استعفا دهد. استعفایی که پیش‌بینی می‌شود دامنگیر رئیس ستاد ارتش و بسیاری از فرماندهان نظامی دیگر آمریکا نیز بشود.

 

تاکنون سابقه نداشته دولتی با این حجم از آشفتگی در آمریکا آغاز به کار کند و این‌قدر سر در گم عمل کند و کارکنانش تا این اندازه با یکدیگر اختلاف داشته باشند. فرید زکریا در آخرین برنامه تلویزیونی خود در سی‌‌ان‌ان گفت که دولت آمریکا به لانه زنبوری تبدیل شده که در آن شایعه و جنجال در بالاترین حد است و ملکه (ترامپ) هر کس که با او مخالف باشد، بی‌درنگ می‌کشد (برکنار می‌کند).

انتهای پیام/*

رئیس‌جمهوری جنجالی آمریکا کلکسیونی از برکناری‌ها و استعفاها را در کارنامه خود دارد.

درباره ی admin

همچنین ببینید

آشنایی با بمب هیدروژنی و بمب اتمی

آشنایی با بمب هیدروژنی و بمب اتمی کره شمالی روز گذشته اعلام کرد ششمین و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *